U okviru projekta „Jačanje kapaciteta i mehanizama za unapređenje sistema osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini“ (SMEQA), održana je radionica u Splitu u periodu od 14. do 16. travnja 2025. godine. Domaćin radionice bilo je Sveučilište u Splitu.
Radionici su prisustvovale članice Odbora za kvalitetu Sveučilišta u Mostaru: dr. sc. Mirela Mabić (Ekonomski fakultet), dr. sc. Lidija Vladić Mandić (Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti), doc. dr. Mateja Galić (Akademija likovnih umjetnosti), mag. agr. Marina Iličić (Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet).
Tijekom trodnevne radionice razmatrana su ključna pitanja vezana za unaprjeđenje internog sustava osiguranja kvalitete u visokoškolskim ustanovama. Poseban fokus bio je na višedimenzionalnom modelu IQA, uključujući institucionalni menadžment, podršku studentima i projektnu orijentaciju mladih istraživača, standarde relevantne za studente doktorskih studija te povezivanje kvalitete s društvenim aspektima visokog obrazovanja.
Dio radionice bio je posvećen planiranju diseminacijskih aktivnosti, osiguranju kvalitete projekta te budućoj implementaciji višedimenzionalnog modela IQA u visokoškolske ustanove u BiH.
SMEQA projekt financiran je kroz Erasmus+ program Europske unije, a implementacija traje od 1. siječnja 2024. do 31. prosinca 2026. godine.
U želji da maturantima približe bogat i zanimljiv svijet agronomije i prehrambene tehnologije, djelatnici Ivan Mucić,mag.ing.agr., Martina Arapović, mag.ing.techn.aliment. i Sara Galić, mag.ing.techn.aliment. et mag.nutr. i studentica Agronomskog i Prehrambeno-tehnološkog fakulteta, Iva Slišković, posjetili su Srednju školu dr. fra Slavka Barbarića u Čitluku. Cilj posjete bio je predstaviti sve prednosti studiranja na našem fakultetu te pokazati koliko znanje može biti praktično, korisno i inspirativno!
Učenici su imali priliku iz prve ruke doživjeti ono što naš fakultet čini posebnim. Kroz interaktivne prezentacije i demonstracije pokazani su im zanimljivi segmenti praktične nastave – od proučavanja korisnih i štetnih kukaca, preko analize i primjene mineralnih gnojiva, do izrade domaćih proizvoda poput rakije, vina, melema i meda. Osjetili su mirise, teksture i okuse proizvoda koje studenti izrađuju vlastitim rukama, koristeći znanja stečena na studiju.
Poseban interes izazvali su prirodni proizvodi koje studenti izrađuju u sklopu laboratorijskih i terenskih vježbi – od tradicionalnih pića do kozmetike i pripravaka na bazi bilja i pčelinjih proizvoda. Svi ti proizvodi svjedoče o kreativnosti, praktičnim vještinama i znanstvenom znanju koje studenti svakodnevno usvajaju.
Naš fakultet ne nudi samo teorijsko znanje, već oblikuje buduće stručnjake koji mogu stvarati, inovirati i razvijati vlastite proizvode – bilo u prehrambenoj industriji, poljoprivredi ili malom poduzetništvu.
Zašto upisati Agronomski i Prehrambeno-tehnološki fakultet?
Za studente II. godine preddiplomskog studija Agronomije i I. godine diplomskog studija smjera Biljne znanosti organizirana je terenska nastava 4. travnja 2025. godine, koja je obuhvatila područje povrćarstva i vinogradarstva. Pod stručnim vodstvom doc. dr. sc. Elme Sefo i Ivana Mucića, mag. ing. agr., studenti su proširili svoje teorijsko znanje kroz neposrednu interakciju sa stvarnim proizvodnim praksama.
Posjećeni su brojni specijalizirani objekti za proizvodnju presadnica povrća, što je bila ključna točka pregleda povrćarske proizvodnje. U Poljoprivrednoj zadruzi Sunce u Nerezima i Adria Hishtil rasadniku u Gabeli, gdje se uspješno uzgajaju presadnice povrća za tržište, studentima su prezentirane napredne tehnologije i oprema, uključujući grijane zaštićene prostore, linije za punjenje supstrata u kontejnere i sijačice za preciznu sjetvu. Stekli su uvid u tehnologije koje omogućuju visokokvalitetnu proizvodnju, a posebno su se zainteresirali za proizvodnju cijepljenih presadnica. Prvi put su imali priliku vidjeti primjenu robota u praksi (samohodni stroj za omotavanje paleta), čime je olakšana manipulacija cijepljenih presadnica. U rasadniku Adria Hishtil stečeno znanje su mogli primijeniti u praksi i samostalno cijepiti povrće, poput paprike, rajčice i lubenice.
Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Mostaru
Biskupa Čule bb 88000 Mostar BiH
Tel.: +387 (0) 36 337 102,
Fax.: +387 (0) 36 337 105,
Studentska služba: +387 (0) 36 337 100,
Email: aptf@sum.ba, referada@aptf.sum.ba
Žiro račun (KM):
3381302271314953
UNICREDIT BANK d.d. MOSTAR
Devizni račun:
SWIFT UNCR BA 22;
IBAN: BA 393381304831854411;
ID: 4227088130064
Žiro račun Studenskog zbora (KM):
3381302231566875