Mostar, 3. prosinca 2015.
Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara i doc. dr. sc. Danijela Petrović, v. d. dekanica Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Mostaru, svečano su otvorili mini solarnu elektranu na farmi Ramska vrata čime je javnosti i službeno predstavljen projekt „Instalacija solarnih panela na planinskim farmama u funkciji zaštite okoliša i održive proizvodnje autohtonih sireva“.
Sveučilišne institucije i fakulteti nisu tu samo da stvaraju kadrove koji će dalje raditi, nego su i jezgra onih koji će dati doprinos da oživimo gospodarstvo, što nam je itekako potrebno u ovim teškim vremenima. Kada vidim vaš entuzijazam da ovom prostoru date jednu novu živost i energiju, ne znam koje vam smjernice dati, jer vi ste, na neki način, dali smjernice ovoj državi u kom smislu trebamo pomagati s vrlo malo uloženih financijskih sredstava, kazao je Predsjednik F BiH koji je uz čestitke nositeljima projekta izrazio nadu kako će institucije vlasti prepoznati i pomoći ovakve i slične inicijative kako bi ljudi ostajali na ovim područjima i nastavili s uspješnim radom. Inače, ovaj hvale vrijedan projekt rezultat je zajedničkog promišljanja i rada entuzijasta iz Udruge proizvođača i prerađivača autohtonih ovčjih sireva i mesa „Pramenka“ i stručnjaka Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta.
Uz podizanje kvalitete života farmera u ruralnim područjima te očuvanje tradicije proizvodnje autohtonih sireva, cilj projekta je i promocija mogućnosti korištenja održivih izvora energije, kazala je dekanica Petrović podsjetivši nazočne kako djelatnici, ali i studenti Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta i ovim projektom pokazuju istinsku zainteresiranost i visoku motiviranost za napredak domaće poljoprivredne proizvodnje, zaštitu okoliša i održivi razvoj. Detaljna prezentacija projekta „Instalacija solarnih panela na planinskim farmama u funkciji zaštite okoliša i održive proizvodnje autohtonih sireva“ održana je na obroncima Pakline, na Farmi Smiljanić u vlasništvu bračnog para Danke i Ilije Smiljanić. Projekt su predstavili prof. dr. sc. Jerko Pavličević, prodekan za razvoj i kvalitetu Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta Mostar te mr. sc. Vinko Batinić, predsjednik Udruge „Pramenka“.
Uz tehničke detalje projekta kojim će petnaestak farmi s područja planine Ljubuše i Blidinja dobiti mini solarne, predstavljači su naglasili kako je njihova zajednička nakana ukazati ne samo na hitnost rješavanja infrastrukturnih problema proizvođača hercegovačkog sira, nego i promovirati autohtone sireve koji su posebni brendovi te pokazati mladim ljudima koji razmišljaju o odlasku i napuštanju djedovine da postoji proizvodnja koja ima zagarantiranu prodaju, što je danas rijetkost. U nastavku predstavljanja održana je tradicionalna izložba sira iz mijeha koju Udruga „Pramenka“ organizira već dvanaest godina, a upriličena je i projekcija filma „Hercegovački sir iz mijeha".
Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Mostaru
Biskupa Čule bb 88000 Mostar BiH
Tel.: +387 (0) 36 337 102,
Fax.: +387 (0) 36 337 105,
Studentska služba: +387 (0) 36 337 100,
Email: aptf@sum.ba, referada@aptf.sum.ba
Žiro račun (KM):
3381302271314953
UNICREDIT BANK d.d. MOSTAR
Devizni račun:
SWIFT UNCR BA 22;
IBAN: BA 393381304831854411;
ID: 4227088130064
Žiro račun Studenskog zbora (KM):
3381302231566875