Pefmed Logo

Sveučilište u Mostaru Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet započeo je s novim partnerstvom u Interreg Mediteran programu. Riječ je o projektu PEFMED PLUS koji ima za cilj primjeniti rezultate projekta PEFMED, završenog 2018. godine.

PEFMED PLUS „Razmjena i prijenos iskustava i metoda o otisku proizvoda na okoliš na susjedne zemlje u jadranskom poljoprivredno-prehrambenom sektoru“ poboljšat će stručnost već stečenu prethodnim projektom PEFMED, koji se fokusirao na poljoprivredno-prehrambeni sektor mediteranskih zemalja, replicirajući njegovu kulturu i metodologiju i prijenos skupa gotovih rezultata (Nacionalne mape puteva, informacije o PEF Wiki platformi, ključni socio-ekonomski pokazatelji uspješnosti za maslinovo ulje, flaširanu vodu, vino i sir) na tvrtke u odabranim jadranskim zemljama (Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Crna Gora). Slijedit će pristup odozdo prema gore za izgradnju svijesti među poslovnim subjektima, tijelima javne vlasti i općinama, uključujući lokalne klastere poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.

Datum 7.3.2022. godine

Sveučilište u Mostaru Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet upućuje poziv, klasterima poljoprivredno-prehrambenog sektora, a posebice proizvođačima vina, maslinovog  ulja i flaširane vode te prestavnicima javnog i znanstveno-istraživačkog sektora, za prisustovanje prezentaciji Interreg projekta PEFMED PLUS i prvom treningu o alatima projekta. Na treningu koji će biti održan 18.3.2022. godine bit će predstavljen set alata kojima se može procijeniti učinak poljoprivredne proizvodnje na okoliš. Alati su rađeni prema novoj ekološkoj oznaci Europske unije „PEF“ (Product Environmental Footprint), a prilagođeni su poljoprivrednoj proizvodnji. Ovaj trening je prvi od tri koja se trebaju održati u sklopu projekta. Svrha treninga je prijenos iskustava, znanja iz završenog projekta PEFMED čime bi se unaprijedila sposobnosti tvrtki kako bi mogle odgovoriti na potrebe potrošača i proširenje tržišta za zelene proizvode te povećanje konkurentnosti mediteranskih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. 

Svi zainteresirani mogu se javiti koordinatoru projekta dr.sc. Jurici Primorcu na mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ili telefon: 063 372 724.

Poziv je otvoren do 15.3.2022. godine kada će sve prijave biti evaluirane, a svi sudionici koji prođu evaluaciju će biti obaviješteni.

IMG 1874

Na Agronomskom i prehrambeno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Mostaru je u petak, 18.3.2022. godine održan prvi trening u okviru Interreg Mediteran projekta PEFMED PLUS. Ovaj projekt ima za cilj podizanje svijesti o utjecaju tradicionalne proizvodnje hrane na okoliš, provođenje programa obuke o rezultatima koji su prethodno postignuti s PEFMED projektom, prijenos znanja poljoprivrednim proizvođačima hrane, klasterima i javnim institucijama te ratificiranje protokola i memoranduma o razumijevanju s gore navedenim ciljnim skupinama kako bi se osigurao održiv plan.

Konzorcij PEFMED PLUS radi na repliciranju kulture i metodologije projekta PEFMED (koji je uključivao mediteranske zemlje) i na prenošenju niza proizvoda spremnih za korištenje poljoprivredno-prehrambenim tvrtkama u jadranskom bazenu. Niz horizontalnih aktivnosti, poput izgradnje kapaciteta, obuke i kapitalizacije, bit će uparen s nizom vertikalnih akcija usmjerenih na specifične lance opskrbe hranom. Na projektu sudjeluje sedam projektnih partnera iz šest država i tri pridružena partnera. BiH partner na projektu je SUM APTF, a pridruženi partner je Fond za zaštitu okoliša HNŽ.

IMG 2477

Nakon prvog treninga* u sklopu projekta PEFMED PLUS Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Mostaru je u utorak, 26.4.2022. godine, u restoranu „Romanca“ održao je i drugi trening za proizvođače, prerađivače i ostale dionike.

Tijekom dana dionici su upoznati s wiki platformom projekta koja sadrži repozitorij glavnih rezultata projekta i zelenog poslovanja, što je zapravo skup dokumenata s preporukama usredotočenim na poboljšanje i promicanje povoljnog preuzimanja mjera za smanjenje utjecaja prerade hrane na okoliš.

Također, predstavljene su i info tablice projekta, napravljene u svrhu lakšeg širenja informacija oko održive prakse i tehnologije u poljoprivredno-prehrambenim industrijama i sadrže opis rješenja (od tehnoloških ili upravljačkih do analitičkih alata) učinkovitih za korištenje od strane kompanija za poboljšanje ekološkog otiska poljoprivredno-prehrambenih lanaca vrijednosti.

Dat je i studij slučaja primjene PEF alata na proizvodnji maslinovog ulja, gdje su dionici mogli vidjeti praktičnu korist alata razvijenih u projektu PEFMED.

1SUM APTF održao treći trening u sklopu projekta PEFMED PLUS i potpisao Memorandum o razumijevanju sa Referalnim centrom branitelj/borac- “ZADRUGAR”.

U sklopu Interreg Mediteran projekta PEFMED PLUS, u petak 27.5.2022., Sveučilište u Mostaru, Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet održao je i treći trening u alatima za procjenu utjecaja na okoliš poljoprivredno-prehrambenog sektora.

Prikazan je alat koji olakšava procjenu socio-ekonomskih pokazatelja poduzeća (posebice malih i srednjih)  pomoću kojeg se zainteresirano poduzeće može pripremiti za nove trendove u standardima upravljanja.

Istoga dana Sveučilište u Mostaru potpisalo je i Memorandum o razumijevanju s klasterom poljoprivredno-prehrambenih udruga Referalni centar branitelj/borac- “ZADRUGAR”.

Prepoznat je zajednički cilj u promicanju tehnoloških i proizvodnih inovacija u sektoru agrobiznisa (široko definiran) u Bosni i Hercegovini. Kako bi ispunili svoje misije potpisnici Memoranduma prepoznaju vrijednost bliskih i čestih kontakata, razmjene iskustava i najboljih praksi te zajedničku namjeru poticanja i olakšavanja tehnološkog i proizvodnog partnerstva.

Kontakti

Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Mostaru
Biskupa Čule bb 88000 Mostar BiH
Tel.: +387 (0) 36 337 102,
Fax.: +387 (0) 36 337 105,
Studentska služba: +387 (0) 36 337 100,
Email: aptf@sum.ba, referada@aptf.sum.ba

Contacts

Faculty of Agriculture and Food Technology, University of Mostar
Biskupa Čule bb 88000 Mostar BiH
Tel.: +387 (0) 36 337 102,
Fax.: +387 (0) 36 337 105,
Student Services: +387 (0) 36 337 100,
Email: aptf@sum.ba, referada@aptf.sum.ba

Računi fakulteta

Žiro račun (KM):  
3381302271314953
UNICREDIT BANK d.d. MOSTAR

Devizni račun: 
SWIFT UNCR BA 22; 
IBAN: BA 393381304831854411;

ID: 4227088130064

Žiro račun Studenskog zbora (KM):  
3381302231566875

Go to top