Biotehnološki fakultet Sveučilišta u Crnoj Gori organizirao je od 10. do 11. lipnja drugi sastanak projekta „Harmonizacija i inovacije na doktorskim studijskim programima u biljnom zdravstvu i održivoj poljoprivredi (HarISA)”. Podsjećamo, Europska agencija za audiovizualnu politiku i kulturu (EACEA) je u vrlo jakoj konkurenciji odobrila projektni prijedlog „HarISA“ u okviru poziva Erasmus+, u području Jačanja kapaciteta u visokom obrazovanju (ECHE). Projekt koordinira Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet a voditeljica projekta je prof. dr. sc. Renata Bažok. Na prvom sastanku su znanstvenici, nastavnici, dionici i studenti razgovarali o postojećim okvirima doktorskih studija u biljnom zdravstvu i održivoj poljoprivredi. Svrha drugog sastanka bila je nastaviti raspravu na osnovu zajedničke analize doktorskih studijskih programa. Ideja projekta je udružiti snage, harmonizirati, poboljšati i modernizirati program doktorskih studija u području biljnog zdravstva između partnerskih sveučilišta te stvoriti mreže istraživača sposobnih za odgovor na trenutne izazove u biljnom zdravstvu.
Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Mostaru započeo je s provedbom značajnog obrazovnog projekta. Projekt pod nazivom HarISA - Harmonizacija i inovacije o doktorskim studijskim programima biljnog zdravstva za održivu poljoprivredu važan je za suvremenu održivu poljoprivrednu proizvodnju i sveobuhvatnu brigu za zdravlja biljaka jer uključuje razvoj i primjenu sofisticiranih metoda zaštite bilja temeljenih na najnovijim znanstvenim spoznajama. Bez visokoobrazovanih stručnjaka koji dobro poznaju problematiku svih aspekata biljnog zdravstva u održivoj poljoprivrednoj proizvodnji nemoguće je ostvariti ove ciljeve.
Projekt HarISA odobren je u sklopu programa Erasmus+, a u području Jačanje kapaciteta u visokom obrazovanju od strane Europske agencije za obrazovanje, audiovizualnu politiku i kulturu (EACEA). Ovaj projekt ima ambiciju uskladiti i modernizirati doktorsko obrazovanje na području zapadnoga Balkana te stvoriti mrežu istraživača sposobnih za odgovor na trenutne izazove u biljnom zdravstvu. Projektom se želi osigurati potpora modernizaciji i internacionalizaciji visokoga obrazovanja u području biljnoga zdravstva te pridonijeti suradnji između Europske unije i zemalja zapadnoga Balkana u provedbi politike Europske unije vezane za biljno zdravstvo. Također, želi se osigurati stjecanje znanstvenih spoznaja i prijenos vještina i kompetencija za postizanje održive uporabe pesticida i primjenu načela integrirane zaštite bilja u poljoprivrednoj proizvodnji.
Projekt je prijavilo Sveučilište u Zagrebu - Agronomski fakultet kao koordinator, u suradnji s partnerima iz zemalja Europske unije: Hrvatska, Italija, Bugarska i Grčka i zemalja tzv. regije Zapadni Balkan: Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora i Albanija.
Projektom će se postići specifični ciljevi: uskladiti, unaprijediti i modernizirati programe doktorskoga studija iz područja biljnoga zdravstva među partnerskim sveučilištima da bi se povećale sposobnosti doktora znanosti za odgovor na globalne probleme u biljnom zdravstvu; razviti zajednički okvir i nacrt nastavnoga programa međunarodnoga združenog doktorskog studija u biljnom zdravstvu; poticati regionalnu integraciju u području istraživanja i obrazovanja za biljno zdravstvo unutar zemalja zapadnoga Balkana i između zemalja zapadnoga Balkana i EU zemalja.
U Mostaru je 06.11.2019. godine u sklop „16. simpozij o zaštiti bilja u Bosni i Hercegovini", predstavljen ERASMUS+ projekat Europske unije HarISA (the ERASMUS+ CBHE project Harmonization and Innovation in PhD Study Programs for Plant Health in Sustainable Agriculture).
HarISA projekt ima za cilj pružiti podršku modernizaciji i internacionalizaciji visokog obrazovanja u oblasti zaštite bilja i doprinijeti saradnji između Evropske unije i zemalja zapadnog Balkana u provođenju EU politika kad je u pitanju zaštita bilja.
Također, projektom se želi osigurati prijenos znanja, vještina i kompetencija sa svrhom postizanja održive uporabe pesticida i primjene glavnih načela integrirane zaštite bilja u poljoprivrednoj proizvodnji. Link to English version
Radni sastanci na projektu ERASMUS ‘Harmonization and Innovation in PhD Study Programs for Plant Health in Sustainable Agriculture – HarISA’ održani su od ponedjeljka 27.4.2020. do srijede 30.4.2020. „on-line“. Ispred Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta lokalni koordinator projekta prof. Ivan Ostojić zajedno sa svojim projektnim timom uspješno je sudjelovao na projektu kao jedan od 11 partnera iz 8 zemalja svijeta Hrvatske, Italije, Grčke, Bugarske, Albanije, Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Kako mu naziv kaže projekt je orijentiran na poboljšanje doktorskih studija u području zaštite bilja. Ovaj projekt ima ambiciju uskladiti i modernizirati doktorsko obrazovanje na području zapadnoga Balkana te stvoriti mrežu istraživača sposobnih za odgovor na trenutne izazove u biljnom zdravstvu. Projektom se želi osigurati potpora modernizaciji i internacionalizaciji visokog obrazovanja u području biljnog zdravstva te pridonijeti suradnji između Europske unije i zemalja zapadnog Balkana u provedbi politike Europske unije vezane na biljno zdravstvo.Također želi se osigurati stjecanje znanstvenih spoznaja i prijenos vještina i kompetencija za postizanje održive uporabe pesticida i primjenu načela integrirane zaštite bilja u poljoprivrednoj proizvodnji.
07.10. 2020 održan je 2. on-line sastanak u sklopu Erasmus projekta Harmonizacija i inovacije u doktorskim studijskim programima biljnog zdravstva za održivu poljoprivredu (HarISA) vezano za do sada postignute ciljeve i definiranje sljedećih zadataka s kojima se projektni timovi jedanaest različitih Sveučilišnih jedinica trebaju uhvatiti u koštac. Dio projektnih aktivnosti je prolongiran ili odgođen zbog krize izazvana općom pandemijom izazvanom COVID-19, ali uz stručno vodstvo glavnog koordinatora sa Sveučilišta prof.dr.sc. Renate Bažok iz Zagreba pokušavaju se iznaći druga rješenja i premostiti nastali problemi, te uspješno nastaviti prema planu. Projekt je u prethodnoj fazi predao „mid-term“ izvještaj što je EACE ocijenila prihvatljivim posebice u izvršenju financijskih ciljeva, te je projektni tim uspješno ušao u fazu potražnje drugog dijela financijskih sredstava. Projektni koordinatori su iznijeli probleme s kojima se suočavaju u provedbi pojedinih aktivnosti, te se predlažu potencijalna rješenja, kako bi se svi zadani ciljevi izveli u zadanom vremenskom okviru.
Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Mostaru
Biskupa Čule bb 88000 Mostar BiH
Tel.: +387 (0) 36 337 102,
Fax.: +387 (0) 36 337 105,
Studentska služba: +387 (0) 36 337 100,
Email: aptf@sum.ba, referada@aptf.sum.ba
Žiro račun (KM):
3381302271314953
UNICREDIT BANK d.d. MOSTAR
Devizni račun:
SWIFT UNCR BA 22;
IBAN: BA 393381304831854411;
ID: 4227088130064
Žiro račun Studenskog zbora (KM):
3381302231566875